Kaliteli Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Kaliteli Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Aralık 1, 2019 0 Yazar: Emir Bolat

Kaliteli Blog Yazısı Ne İşe Yarar?

Kaliteli blog yazısının sitenize ziyaretçi ve ziyaretçilerin uzun süre incelemesini oturumda kalmasını sağlar.

Ziyaretçi kaliteli yazıları sever. Aynı şekilde Google’da Kaliteli yazıları sever. Ziyaretçiler kaliteli yazılar gördükleri zaman yazıyı okumaya devam eder.

Blogunuzda kaliteli yazılar yazmak size ziyaretçiler kazandırır. Örneğin kalitesiz bir internet sitesinin ve kalitesiz bir yazının ziyaretçi çekmemesidir.

Kaliteli Sitelerin Ziyaretçisi Artar mı?

Örneğin kaliteli ve özen gösterilmiş blog sitelerinin ziyaretçisi Aylık 10.000 Ziyaretçi alıyorken, Kalitesiz ve özen gösterilmemiş bir internet sitesi Aylık 200 Ziyaretçi alır. Bu sayılar tamamen tahmindir.

Kendi gözümüzle de gördüğümüz gibi kaliteli internet siteleri her zaman öne çıkmaktadır.

Örneğin yukarıda gördüğünüz aramada çıkan sonuçlar, O İnternet sitesinin kaliteli ve özenli şekilde yapıldığı anlamına gelmektedir.

Bu sonuçlarda çıkan sitelerin SEO’su Kaliteli yapılmıştır. Aynı şekilde yazdıkları yazılarda kaliteli yazılmıştır.

Dikkat Çekici Başlık

Başlığınızı seçerken, Yazının içerisinde ne yazıldığını belirtmeniz gerekir. Okur başlığı gördüğü an sitenizi ziyaret edecektir.

Diğer blog sitelerinden örnek başlıklar incelemeniz de aynı şekilde size yeni başlık fikirleri verebilir.

Örneklendirme

Yazınızda okurun daha iyi anlaması ve “Bu siteden konuyu çok iyi anladım.” Demesini sağlamak için Örnekler verin.

Örnekler sayesinde okur hep sizi tercih edecektir. Bu tercih sayesinde sitenizin gelecekti okur sayısını ve istatistiklerini arttırabilirsiniz.

Uzun Yazılar

Uzun yazılar yapmak, Sitede oturumu düşürmektedir. Sitenize gelen ziyaretçi, Uzun yazılar gördüklerinde hiç bitmeyecek düşüncesine girmektedirler. Sonra ise siteden çıkarlar.

Bu sorunun çözümü olarak yazılan paragrafların en fazla 2 veya 3 Satır yapılmalıdır. Bu yaptığımız çözüm sayesinde kullanıcılar hemen sıkılmayacaklardır, ve hiç bitmeyecek düşüncesine girmezler ve okumaya devam ederler.

Bu çözüm sayesinde sitenizdeki oturumu arttırabilirsiniz. Ayrıca sitenin tıklanma oranlarını yükseltebilirsiniz.

Resimli Anlatım

Resimli anlatım sayesinde sitenizin ziyaretçileri hemen sıkılmazlar. Ayrıca arada bir yazıların arasında resimli şekilde gösterirseniz, Okuyucular yazdığınız konuyu daha iyi şekilde anlayabilir.

Resimlerde ise anlattığınız konunun yapımını göstermelisiniz. Örneğin “Site Nasıl Kurulur?” Gibi yazılarda Normal bir internet sitesinin resmini koyarsanız mantıksız ve okuyucunun işine yaramaz.

Resimlerde anlattığınız şey o an ki durum olmalıdır. Örneğin Hosting alımında, Hosting’in alınması ile alakalı bir resim koyulmalıdır.

Sırayla Yazmak

Yazılan konuda sırayla yazmak çok önemlidir. Bir ziyaretçi yazınızı okurken araya başka bir konu girerse dikkati dağılır.

Sırasıyla yazı dediğimiz şey ise, Örneğin “Site Nasıl Alınır?” konusu yazıyorsanız, Önce hosting ile ilgili bilgi ve okuyucuların nereden alacaklarını ve nereyi tercih etmelerini anlamaları için firmaları karşılaştırabilirsiniz.

Örneğin olarak konu Hosting seçim konusu ve sonraki konu ise “Hosting Satın Alma” konusu şeklinde devam edilmelidir. Hosting satın alma konusunda araya WordPress ayarları yapımı girerse bu durum çok saçma ve okuyucunun yazdıklarınızdan bir şey anlamamasına sebep olur.

Gereksiz Bilgiler

Yazı yazarken araya gereksiz bilgiler sokmak, Okuyucunun sıkılmasına sebep olabilir.

Bunun çözümü öz ve doğru bilgi şeklinde yazmaktadır. Araya gereksiz bilgi sokmak ayrıca sitenizin ziyaretçi sayısını ve okurunu azaltır.

Örneğin bir kişi site kurmak için yazınızı okurken araya gerekmeyen ve okuyucunun işine yaramayan bilgileri yazmamamız gereklidir.

Gereksiz bulduğumuz paragrafları ise bir yere not edebilir ve gerekli olduğu konularda kullanabilir ve bu sayede zaman ve yazdığınız yazı boşa gitmez.

İmla Kuralları

Yazılarda imla kuralları’da çok önemlidir. Direk yazıyı büyük veya küçük harfe bakmadan yazmamalıyız. Bu durum okuyucunun “Bu site güzel değil ve sorumsuz” demesine sebep olur.

Örneğin siz bir okuyucusunuz. Bir siteye girdiğiniz ve sitede imla kurallarına uyulmamış düzensiz şekilde yazı yazılmış. Siz de siteden çıkmak istersiniz ve siteyi düzensiz bulursunuz.

Özellikle en dikkat edilmesi gereken kural ise cümleye başlarken, İlk kelimenin başının büyük yazılmasıdır. Bunu yaparsak okuyucuya bir güven hissi gelir, ve Okuma isteği gelir.

Kontrol

Kontrol etmek kural ihlalinin bulunmasına neden olabilir. En az 3 Kere yazdığınız yazıyı kontrol ederseniz, Yazınızdaki sorunu fark ettiğiniz an düzeltebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak bu kurallar çok önemlidir ve yapılması taktirde sitemizin ziyaretçi sayısı artacaktır ve kullanıcılar okuduklarına pişman olmayacaklardır.

Ziyaretçilerin aradığı asıl şey kaliteli yazıdır. Bu kaliteli yazılar sayesinde Kullanıcılar yazınıza olumlu yorumlarda bulunur.

Bazı okuyucular yazıyı okumadan önce yorumlara bakarlar, ve o Yorumlara göre okumaya başlarlar. Yani yorumun önemi bu yüzden önemlidir.